Vývoj českého parkouru – Část pátá: Slabé tělo, slabá mysl, slabý člověk
V podstatě z prázdna se najednou v roce 2007 objevila informace o Le Parkour Meetingu s Davidem Bellem v Ostravě. S přibližujícím se datem konání se čeští traceuři stále více těšili na splnění velkého snu – setkání se Zakladatelem… Nakonec se stalo něco jiného, a přece je dodnes “Ostravský meeting” významným bodem vývoje českého parkouru…
Rok 2007 se stal mezníkem z úplně jiného důvodu, než kvůli Parkour.cz. Konal se totiž legendární Ostravský meeting, na který si možná ještě někteří vzpomenou. God3D, ostravský traceur, se rozhodl uspořádat ohromnou akci a pozvat na ni samotného Davida Bella. Lidí se sjelo opravdu nepočítaně, a to nejen českých traceurů, ale i těch slovenských a polských.
Zajištění akce bylo velmi dobré (tréninková hala, ubytování, jídlo, doprava, speciální akce…), ovšem David Belle, hvězda dne, nepřijel (a ještě dnes můžete slyšet starší traceury na toto téma žertovat). Důvody jsou dodnes neznámé a pouze se o nich spekuluje, vedle tak trochu konspirační teorie, že David Belle vůbec přijet neměl.
Ať to mělo být jakkoliv, polští traceuři, kteří přijeli, aby se znovu setkali s Davidem, nakonec převzali kormidlo tréninku. Ten den sice nikdo neviděl legendárního Zakladatele. Možná i díky tomu jsme ale všichni byli svědky toho, jak ve skutečnosti onen Zakladatel cvičí, a především, jak slabí jsme my všichni, čeští traceuři. Dobrou představu si uděláte, když zmíním, že vím o jednom jediném člověku, který na meetingu dokázal udělat planche na tyči. Jeden jediný z několika stovek…
Meeting tak rozpoutal posilovací šílenství. Všichni jsme hledali a ověřovali nové informace o zahraničních tréninkových metodách a zjišťovali jsme, jak a proč jsme tak slabí. Začátečníkům jsme vtloukali do hlavy, že bez posilování je parkour příliš nebezpečný, zkušenější, kteří názor nesdíleli, jsme se pokoušeli alespoň přesvědčit. Je ovšem pravda, že v mnoha případech tento přechod od jednoho extrému („jdu si ven zaskákat“) k extrému opačnému („jdu si ven zacvičit“) vedl pouze ke znechucení a následnému odchodu toho kterého člověka od parkouru. Přestože se obecně zvedla úroveň českých traceurů, zároveň jsme ztratili mnohé z legendárních traceurů, kteří už od dob před první vlnou přinášeli české komunitě nové poznatky, myšlenky i osobité názory.
Tak jsme na jedné straně mnohé získali, především tréninkovou morálku a kondici téměř všech traceurů. Na straně druhé však český parkour mnohé ztratil, protože se zkušenými traceury odešly nejen jejich výkony, ale i jejich názory a myšlenky, kterými do té doby parkour obohacovali, mnohdy i na mezinárodní úrovni.
V šesté části seriálu, která nese název DECREWIZACE, se podíváme na další rozbíjení starých pořádků, další odchod starých zkušených traceurů, ale také příchod nové krve, která se věnovala parkouru podle nových poznatků a myšlenek. Najdete ji opět příští pátek (24. února) na mém blogu a na Parkour.cz.
Své komentáře, dotazy, doplňující informace a další vkládejte buď sem jako vzkaz ke článku, případně (v tom lepším případě) do příslušného tématu fóra Parkour.cz.
Mirek 24 says:
Zdarec lidi,
chtěl bych se zeptat jestli funguje nějaká skupina v okolí Luhačovic nabo Uherského Brodu … chtěl bych se parkouru věnovat a proto hledám lidi kteří by mě mohli naučit základy…dík za odpověď
26/07/2012 at 12:17
Johnas says:
Rozhodně doporučuji navštívit fórum Parkour.cz (http://www.parkour.cz/forum/) a zkusit někoho najít tam.
30/07/2012 at 14:32